Czy Twoje dziecko jest inteligentne?

Czy Twoje dziecko jest inteligentne?
autorem artykułu jest Jolanta Gajda

Czy Twoje dziecko jest inteligentne? Oczywiście, że jest. Jeśli kiedykolwiek w to zwątpiłeś, to nie znaczy, że z Twoim dzieckiem jest coś nie tak. To znaczy że z Tobą jest coś nie tak. Zapamiętaj to dobrze: masz mądre i inteligentne dziecko.

Zdaję sobie sprawę, że wypadałoby uzasadnić to co powiedziałam, bo co niektórzy i tak mi nie uwierzą. Bo niby skąd mam wiedzieć, czy masz inteligentne dziecko, skoro nie widziałam go nigdy na oczy? A jednak wiem. Ale musimy zacząć od tego, czym właściwie jest inteligencja.

Czy o inteligencji decyduje IQ (intelligence quotient)?

Dawniej utożsamiano inteligencję z IQ czyli tak zwanym ilorazem inteligencji. Iloraz inteligencji to wynalazek z 1905 roku, czyli – powiedzmy sobie szczerze - z czasów dość zamierzchłych. Testy, które miały mierzyć iloraz inteligencji u danej osoby, badały głównie umiejętność logicznego myślenia, umiejętność dostrzegania zależności i wyciągania wniosków, umiejętność twórczego przetwarzania informacji i wykorzystywania posiadanej wiedzy do rozwiązywania nowych problemów. Wysokie IQ było powodem do dumy.

Z czasem się jednak okazało, że iloraz inteligencji tak naprawdę sam w sobie nic nie daje. Badania robione na dużej populacji osób wykazały, że ludzie, którzy są szczęśliwi, osiągają sukcesy, dobrze sobie radzą w życiu, wcale nie mają jakiegoś nadzwyczajnego IQ. Co więcej - często bywa tak, że osoby o ponadprzeciętnym ilorazie inteligencji są w normalnych sytuacjach życiowych nieporadne, nie potrafią nawiązywać trwałych relacji międzyludzkich, mają problemy z samymi sobą i innymi ludźmi i niczego nadzwyczajnego nie osiągają. A dlaczego tak się dzieje? Bo wysoki iloraz inteligencji świadczy jedynie o tym, że u danej osoby jest rozwinięty tylko pewien rodzaj inteligencji, a mianowicie inteligencja logiczno-matematyczna. A ta – do tego by osiągać sukcesy i być szczęśliwym – stanowczo nie wystarcza. Ani nawet nie jest warunkiem koniecznym.

Czymże więc jest inteligencja?

Świetną definicję inteligencji opracował Howard Gardner i jego definicja pozwala zrozumieć, czym tak naprawdę jest inteligencja i w jakim stopniu pozwala ona na samorealizację człowieka i poczucie spełnienia. Otóż inteligencja jest to zespół różnorodnych zdolności, którymi dysponuje dany człowiek. Zdolności te możemy podzielić na kilka grup. I tak rozróżniamy kilka rodzajów inteligencji. Podstawowe z nich to:

1. inteligencja językowa
2. inteligencja logiczno-matematyczna
3. inteligencja wizualno-przestrzenna
4. inteligencja muzyczna
5. inteligencja motoryczna (zw. także kinestetyczną)
6. inteligencja emocjonalna

Wymieniłam tu podstawowe i najważniejsze. Wyróżnia się jeszcze inne jej rodzaje – inteligencję przyrodniczą, naukową, filozoficzną czy finansową.

Każdy człowiek posiada wszystkie typy inteligencji - w jakimś stopniu rozwinięte - a jedną z nich lub więcej ma rozwiniętą w sposób szczególny. Twoim zadaniem, jako rodzica, jest pomóc dziecku odkryć, która z tych inteligencji jest jego mocną stroną oraz pomóc mu ją właściwie wykorzystać.

Który rodzaj inteligencji jest najważniejszy?

Żeby odnieść sukces i być szczęśliwym człowiekiem wystarczą dwa rodzaje inteligencji:

inteligencja emocjonalna
plus
dowolna inna

– to już wystarczy, żeby odnieść sukces.

I mówię tu o sukcesie w pełnym tego słowa znaczeniu, a nie tylko o sukcesie finansowym. Posiadanie inteligencji emocjonalnej jest warunkiem koniecznym i absolutnie niezbędnym do tego, by coś w życiu osiągnąć. Sama inteligencja językowa, matematyczno-logiczna czy jakakolwiek inna bez inteligencji emocjonalnej nic nie znaczą. Natomiast dobrze rozwinięta inteligencja emocjonalna wystarczy, bo dzięki niej człowiek będzie potrafił dostrzec w sobie inne uzdolnienia i odpowiednio je wykorzystać.

A wracając do dzieci....

Wracając do naszych dzieciaczków – każdy z nich jest inteligentny, ale każdy w innych dziedzinach. Jedne dzieci są uzdolnione językowo, pięknie mówią, czy piszą, stosują ciekawe porównania. Inne są świetne w matematyce, w lot rozwiązują trudne zadania. Jeszcze inne są uzdolnione motorycznie, osiągając sukcesy w sporcie czy tańcu. Są takie, które świetnie grają na jakichś instrumentach lub lubią śpiewać. To są pewne wrodzone predyspozycje, które każde z dzieci posiada. Jeśli chcesz wychować swoje dziecko na szczęśliwego człowieka, musisz wspólnie z nim odkryć te wewnętrzne zasoby, a także cały czas pracować nad rozwojem jego inteligencji emocjonalnej, bo bez niej – ani rusz.

W kolejnym odcinku powiemy sobie więcej na temat inteligencji emocjonalnej, żebyśmy dobrze zrozumieli, czym ona jest i dlaczego jest taka ważna. Serdecznie zapraszam :).

Artykuł jest zapisem wykładu wideo przeprowadzonego dla Osiagacz.TV.


--
Jolanta Gajda, SuperKid.pl, "ABC Mądrego Rodzica", "Inteligencja Twojego Dziecka"

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
 

Jolanta Gajda - książki & ebooki

 
19,90 zł
wychowanie dziecka, rodzicielstwo Jolanta Gajda
ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu Poradnik dla młodych rodziców, którzy chcą aby ich dziecko odniosło sukces i było szczęśliwe w życiu. Dowiedz się jak ważne jest odpowiednie postępowanie w pierwszych latach życia swojego dziecka i jak pomóc mu w prawidłowym rozwoju.
 
19,90 zł
wychowanie dzieci, inteligencja, talent Jolanta Gajda
ABC Mądrego Rodzica: Inteligencja Twojego Dziecka Dowiedz się, jak rozbudzić w Twoim dziecku jego wrodzoną inteligencję i ukryte talenty...
 
19,90 zł
rodzicielstwo, nauka, wychowanie, ortografia, pisownia Jolanta Gajda
ABC Mądrego Rodzica: Skuteczna nauka ortografii Jak sprawić, aby Twoje dziecko polubiło ortografię i radziło sobie z prawidłową pisownią?
 
21,70 zł
sukces, motywacja, działanie Jolanta Gajda
E-biznes jako sposób na sukces Wiedza i doświadczenie, które oni zdobywali przez lata, teraz do Twojej dyspozycji. Już za chwilę poznasz 15 ludzi, którzy odnieśli sukces w e-...
 
19,97 zł
talent, rozwój, wychowanie dzieci, macierzyństwo, rodzicielstwo, inteligencja Jolanta Gajda
Inteligencja Twojego Dziecka - część 2 Dowiedz się, jak aktywnie wspierać rozwój umysłu dziecka...
 

Najnowsze wpisy premium

  • Udane wakacje

    Przygotowanie do wakacji nie jest wcale trudne. Przede wszystkim musimy wiedzieć po co wybieramy się na urlop...

  • Zarządzanie własnym czasem

    Czas to pieniądz. Ale co zrobić, by odpowiednio nim zarządzać?

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »