Polska Formuła 1

Polska Formuła 1
autorem artykułu jest Aleksander Sowa

Długo wcześniej zanim Robert Kubica stał się kierowcą Formuły 1 w Polsce głośno było o samochodach wyścigowych, za sprawą zupełnie innych wyczynowych samochodów sportowych – były to Formuła Polonia, Formuła Wolna, Formuła Ester, Formuła Junior a nawet Formuła 126p. Łącznie zbudowano kilkadziesiąt takich niezwykle oryginalnych samochodów. Czym były?

Wszystko ma swoje korzenie w fakcie, że Polacy zawsze chcieli się ścigać a nie było niestety na czym. Potrzeba jest jednak matką wynalazków, jak powiadają. Najpierw powstawał SAMsamochód Amatorski „Motoru”. Budowano takie maszyny w oparciu o samochody: DKW 750, FIAT 1110, BMW 315 i 328 czy Lancia 1352. Nawiercano ramy, by zmniejszyć masę, rasowano silniki by były mocniejsze i zmieniano przełożenia by można było się ścigać szybciej. Po tym jak na specjalnie przygotowanym samochodzie z silnikiem dwusuwowym 750 cm³ rodem z Syreny, nieopodal Gliwic w 1956 roku udało się osiągnąć 160 km/h okazało się, że wszystko jest możliwe...

Można wiec było zbudować prawdziwy samochód wyścigowy. Powstała idea samochodów RAK. Budowała je Warszawska Fabryka Motocykli – miały silniki motocykla Triumph 600, przestrzenną ramę stalową zbudowaną z lekkich rur i ... sztywną ość bez mechanizmu różnicowego. W 1959 przyszedł pierwszy międzynarodowy sukcesJerzy Jankowski wyprzedził Czechów na Skodach o Jugosłowanian na... Porsche, zdobywając Grand Prix Budapesztu. To otworzyło drogę do dalszych eksperymentów. Centralny Ośrodek Doświadczalny w końcu lat sześćdziesiątych rozpoczął produkcję samochodów wyścigowych Formuły Wolnej. Były to maszyny zgodne z przepisami Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA, wyposażone w silniki motocyklowe najlepszych wtedy na świecie maszyn angielskich. Potem powstała Formuła Junior i maszyny Formuły III – Promot. Udało się wywalczyć na rodzimym sprzęcie dwukrotnie wicemistrzostwo i raz mistrzostwo krajów socjalistycznych oraz inne pomniejsze sukcesy.

W latach siedemdziesiątych, po zmianie przepisów pojawiły się auta Formuły Polonia. Wyposażono je w silniki Fiata 125p 1500 lub 1300 i inne podzespoły oraz skrzynie biegów samochodów Dacia. Nazwane zostały popularnie „kaczorem” ze względu na charakterystyczny kształt przedniej części epoksydowego nadwozia. W końcu lat siedemdziesiątych powołano Formułę Ester – była to klasa stworzona dla zawodników Wschodniej Europy (stąd nazwa). Stosowano silniki Łady 1300, ponieważ krajowe 1300 z Dużego Fiata były mimo wszystko (nawet po modyfikacjach) za słabe oraz skrzynie z Zaporożców, przekładnie kierownicze z Trabanta. Niestety w tej formule nie uzyskiwaliśmy sukcesów będąc w tyle za NRD, ZSRR czy CSRS.

W mniej więcej w tym samym czasie zrodził się pomysł ścigania się na torach samochodami wyścigowymi budowanymi w oparciu o podzespoły Polskiego Fiata 126 p. Były to samochody ważące jedynie 210 kg, z silnikiem 650 cm³ o mocy ok. 27 KM zbudowane przy wykorzystaniu wielu seryjnych części (np. piasty, hamulce, obręcze, wahacze i ogumienie). Niestety Formuła 126p nie zyskała przychylności FSM ani władz sportowych. Do jej upadku przyczyniły się również wydarzenia początku lat 80.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych maszyny Formuły Polonia poprawiono. Uzyskały wzmocnioną konstrukcję, zmodernizowane nadwozie, poprawiono również osiągi. Maszyny te, startowały również w Formule Ester. Lata osiemdziesiąte przyniosły również znaczący postęp techniczny – pojawiły się sylwetki nawiązujące do światowej czołówki Formuły 1. Wyścigówki OTZ PZM miały płat dociskowy z regulowanym kątem natarcia, mocniejszy silnik (ponad 102 KM) umieszczony centralnie a nogi kierowcy znalazły się teraz przed przednią osią. Trzecia, bardzo nowoczesna generacja Formuły Ester była już prawie jak bolid Kubicy – startowano na Hungaroringu na Węgrzech w eliminacjach Pucharu Pokoju i Przyjaźni, a maszyny wzbudziły zainteresowanie światowej klasy specjalistów budujących wyścigówki. Tyle tylko, że wraz z odejściem w 1987 roku animatorów z OTZ PZM: Jerzego Jankowskiego, Kazimierza Jakubowskiego a potem Zbigniewa Kulczyńskiego skończył się nasz wkład w historię samochodów wyścigowych.

Nasze wyścigowe maszyny choć miały zazwyczaj silniki nieporównywalnie małej mocy do maszyn współczesnych, bo maksymalnie w granicach 100 KM i jedynie czterobiegowe skrzynie biegów osiągały prawie 80 km/h na pierwszym biegu i maksymalnie blisko 200 km/h, zachowując się przy tym jak najprawdziwsze maszyny wyścigowe poznawały poczuć smak prawdziwego ścigania się.

--
Aleksander Sowa
----------------------
www.wydawca.net

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
 

Aleksander Sowa - książki & ebooki

 
21,70 zł
pisanie, książki, publikacji Aleksander Sowa
Autor 2.0 Czy wiesz, jak wydać i zarabiać na własnej książce? Autor 18 poczytnych publikacji zdradza swój sekret...
 
16,90 zł
Fiat 126p, auto, samochód, fiat Aleksander Sowa
Fiat 126p. Mały Wielki Samochód Poznaj historię i ciekawostki dotyczące jednego z najpopularniejszych aut XX wieku...
 
19,97 zł
Fiat 126p, auto, samochód, tuning Aleksander Sowa
Fiat 126p. Sportowe modyfikacje i tuning malucha Fiat 126p. Sportowe modyfikacje i tuning malucha - Uczyń ze swojego fiacika prawdziwy samochód sportowy!
 
9,77 zł
magnetyzery, paliwo, auto, samochód, ekologia, tania jazda Aleksander Sowa
Jak działają magnetyzery i jak je wykonać „Jak zmniejszyć zużycie paliwa” Kto jeszcze chce dowiedzieć się całej prawdy o magnetyzerach
 
5,00 zł
auto, oszczędzanie, samochód, paliwo, tania jazda Aleksander Sowa
Jak jeździć oszczędnie Nie masz wpływu na cenę paliwa ale masz wpływ na to, ile paliwa zużyje Twój samochód
 
16,90 zł
Fiat 126p, auto, samochód, maluch, fiat Aleksander Sowa
Jak ulepszyć swojego Fiacika? Tuning Fiata 126p. Spraw, aby Twój "Maluch" stał się wyjątkowy!
 
19,90 zł
motoryzacja, samochód, hobby Aleksander Sowa
Legendy naszej motoryzacji Wybierz się w pasjonującą podróż przez 90 lat historii polskiej motoryzacji!
 
20,00 zł
samochód, auto, motoryzacja Aleksander Sowa
Legendy naszej motoryzacji Dzięki tej publikacji wybierzesz się, dobrze się bawiąc, w pasjonującą podróż przez ponad 100 lat historii polskiej motoryzacji.
 
17,70 zł
instalacje gazowe, ekologia, tania jazda, tania jazda samochodem, paliwo, kryzys naftowy, peakoil Aleksander Sowa
Samochodowe instalacje zasilania gazem Dlaczego niektórzy kierowcy nie mają problemu z dużymi wydatkami na benzynę
 

Najnowsze wpisy premium

  • Udane wakacje

    Przygotowanie do wakacji nie jest wcale trudne. Przede wszystkim musimy wiedzieć po co wybieramy się na urlop...

  • Zarządzanie własnym czasem

    Czas to pieniądz. Ale co zrobić, by odpowiednio nim zarządzać?

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »

Odwiedzający tę stronę szukali: samochód wyścigowy ester, formuła polonia, formuła ester otz pzm.